DOWN SENDROMUNDA DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ

Dilmer Eğitim Danışmanlık

Bebekler konuşma için gerekli olan kasları kullanmayı emme, çiğneme ve içme görevleri esnasında öğrenmeye başlarlar. Down sendromlu bebeklerde bu kaslar zayıf olduğu için (hipotoni) bu görevlerde de sorunlar görülür.

Down sendromlu çocuklar jestlerle ve mimiklerle ne anlatmak istediklerini aktarmak konusunda oldukça başarılıdırlar. Ancak söz konusu sözel iletişim olduğunda dil ve konuşma becerileri yaşıtlarının gerisinde kalır. Bu nedenle tüm Down sendromlu çocukların dil ve konuşma terapisine ihtiyaçları vardır ve terapiye ne kadar erken başlanırsa gelişimleri o kadar hızlı olacaktır.

Ağız, dil ve diş yapıları normal gelişim gösteren çocuklardan farklı olabileceği için Down sendromlu çocukların bazı konuşma seslerini edinmeleri mutlaka dil ve konuşma terapisi almalarını gerektirir. Ayrıca Down sendromuna eşlik eden bilişsel yetersizlikler dil ve konuşma terapisini zorunlu kılmaktadır.

Down sendromlu çocuklar anatomik yapıları gereği orta kulak iltihabı gibi problemlere daha eğilimlidirler. Bu nedenle düzenli olarak odyometrik değerlendirmelerin yapılması dil ve konuşma terapisinin faydalılığı açısından son derece önemlidir.