Dil ve Konuşma Terapisi

Özel Eğitim Gereksinimli Çocuklarla Dil ve Konuşma Terapisi
Özgül öğrenme güçlüğü, gelişimsel gerilik, ağır davranış sorunları veya otizm/ down sendromu gibi durumlarda, çocukların çok yoğun bir eğitim ve terapiden geçmesi gerekmektedir.

Bu çocukların sadece dil ve konuşma terapisi almaları yeterli olmayacağı gibi, aldıkları dil ve konuşma terapisi, özel eğitim olmadan umut edilen başarıyla sonuçlanmayabilir.

Bazı çocukların eğitimi, daha temel düzeyde başlamalıdır. Özellikle çok aktif, hırçın, komut alamayan, seanslarda veya evde yeterince adapte olamayan çocukların, öncelikle özür eğitimle disiplinize edilmesi ve temel becerileri yüzde yüz kavraması gerekmektedir.

Özel eğitimin gerekli olup olmadığını çoğu zaman değerlendirme seansı sonrasında dil ve konuşma terapilerinizle kararlaştırabilirsiniz.

dil ve konuşma terapisi ve özel eğitim gereksinimli çocuklar ancak her iki alanda da desteklediğine sağlam sonuçlar alırlar.

Bazı durumlarda dil ve konuşma terapistiniz veya özel eğitimciniz sizi psikyatra yönlendirebilir. Bunun sebebi, çocuğunuzun daha detaylı değerlendirilmesini istemeleridir. Akabinde çocuğunuza uygun eğitim ve terapi yöntemlerini bulmak daha kolay olacaktır ve çocuğunuz daha hızlı ilerleyecektir.
Dil ve konuşma bozuklukları ve özel eğitimde sağlatımdan önce kapsamlı bir değerlendirme yapmak gerekmektedir. Bu sebeple dil ve konuşma terapistlerine veya özel eğitimcilere danıştığınızda sizi mutlaka değerlendirme seansına davet edecektir. Bu seansta sizi ve çocuğunuzu tanır, öykünüzü dinler. Mümkünse çocuğunuzu birebir değerlendirir. Değerlendirme sonrası dil ve konuşma terapistiniz veya özel eğitimciniz sizleri nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda bilgilendirir. Ailenize ve çocuğunuzun durumuna en uygun biçimde sizlere destek sağlar.

Dilmer ekibi olarak bize danışan aileleri ve çocuklarını iyi tanıyıp en uygun şekilde desteklemeye yoğun çaba sarfediyoruz. Bu yüzden değerlendirme seansları bizim için çok değerlidir.

Dilmerde dil ve konuşma terapisi veya özel eğitim sürecinde ise her seans çocuğun gelişimi takip edilir. Her senasın sonunda size dönüt verilir. Dilmer ekibi olarak dil ve konuşma terapisi ve özel eğitim sürecinde seans sonrası eve ödev vererek, ailelerimizi de dahil ediyoruz.
Dil ve konuşma terapisti; yeni doğandan yaşlılık dönemine kadar uzanan geniş bir alanda insan yaşamını etkileyebilecek iletişim, dil, konuşma, ses ve yutma bozukluklarının önlenmesini, değerlendirilmesini, rehabilitasyonunu ve bilimsel incelemesini yapan bir sağlık personelidir.

Dil ve konuşma terapisi dendiğinde akla ilk gelen alanlar geç konuşan çocuklar, kekeme bireyler ve çeşitli konuşma seslerini kullanamayan kişiler gelse de dil ve konuşma terapisi çok daha geniş bir yelpazeyi karşılamaktadır. Yutma ve ses bozukluklarının terapisini de dil ve konuşma terapistleri yapmaktadır.

Dil ve konuşma terapistleri lisans eğitimlerinin üzerine yükseklisans yaparak veya dil ve konuşma terapisi lisans programlarından mezun olarak ünvanlarını elde ederler. Yükseklisans yapmış dil ve konuşma terapistlerine uzman dil ve konuşma terapisti denir.
Dilmer Eğitim Danışmanlık