Lisans eğitimini FMV Işık Üniversitesi, Psikoloji [İngilizce] bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini aynı üniversitenin Klinik Psikoloji Çocuk ve Ergen Alt Dalında tamamlamıştır. Lisans bitirme projesini Prof. Dr. Ömer SAATÇİOĞLU danışmanlığında ‘’The Relationship between Stress and Eating Attitudes Effect Gender’’ adlı araştırmasıyla tamamlamıştır. Yüksek lisans projesi ‘’Anne Baba Tutumunun Çocukların Anksiyete Bozuklukları Üzerine Etkisi’’ konusunu ele almıştır.

Lisans ve lisansüstü eğitim sürecinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi , Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Reem Nöropsikiyatri gibi birçok özel klinik ve psikolojik danışma merkezinde staj yapmıştır. Lisans sürecinde Hümanite Psikiyatri Tıp Merkezinde 2013-2014 psiko yaşam , öfke kontrolü , bağımlılık ve tedavi yöntemleri eğitim seminerlerine katılmıştır. Şu anda part time özel bir anaokulunda uzman psikolog olarak çalışmaktadır. Hala aldığı eğitimler ve süpervizyonu devam etmektedir.

Birçok mesleki eğitim ve organizasyonda katılımcı olarak yer alan Uzman Klinik Psikolog Aylin ALKAN, klinik ortamlarda en sık kullanılan çocukların ruhsal değerlendirilmelerinde kullanılan objektif ve projektif testlerin uygulayıcı ve oyun terapistidir.

Uzmanın İlgi ve Çalışma Alanları

- Çocuklarda Görülen Ruhsal Sorunlar
- Oyun Terapisi
- Çocukların Objektif ve Projektif Değerlendirilmesi
- Ebeveyn Danışmanlığı